DUGI OTOK. PARK PRIRODE TELAŠČICA

Park prirode Telaščica u meni budi lekovita sećanja na nekadašnju kajak avanturu po Kornatima kada sam sa u društvu sa Nebojšom Atanackovićem proveo nekoliko dana po zaista impresivnim uvalama i čarobnim krajolicima koje ispunjuju 89 otoka, otočića i stena.

Aleksandar Bzdušok | 29.04.2022.

Ovog puta nije na jelovniku bila skupa nautičarska hrana kao u taverni Go-Ro koji ni posle 5 godina nije promenila svoj šarm i iskonsku potrebu da ostane zamrznuta u vremenu.

Takođe nije ni na meniju bio pokušaj spavanja u drvenom čamcu na obali sa milionima krvožednih insekata.

Trenutno imao sam potrebu da uživam u produbljenju ličnih duhovnih potreba, solo obilasku stenovitih vidikovaca i oštrenju svojih dioptrija daleko od obale.

Do Telaščice se dolazi trajektom iz Zadra do Brbinja na severnom delu otoka i kolima je nepunih 30 minuta. Ulaz se naplaćuje 30 kuna za osobu i 30 kuna za vozilo, ali gotovo da dva dana nisam sreo nikoga koji bi me bilo šta pitao ili eventualno naplatio ulaznicu za ovu predstavu na koju bi uvek ponovo došao.

Divlji klifovi oivičeni četinarskom šumom su itekako u slikovnim suprotnostima ali i u neizostavnoj ikonskoj vezi dalmatinske obale čiji miris udišem već dve decenije.

Krljušt mi izviruje iz očiju a iz ušiju curi suncem užeglo ulje maslina. Ogoleli kamenjar mi je istrošio nokte ali nedostupne uvale su mi zalečile rane usamljenosti koja me izjeda kako starim i sazrevam.

Telaščica je najveća prirodna luka na Jadranu, mesto koja ka otvorenom moru uzdiže stene koje su preko 150 metara vinute u nebo i bar polovinu toliko duboko porinute u moru. Osećate strah, poštovanje i nemoć dok vozite kajak uz klifove koji ne praštaju ni jednom talasu kao ni jednom nesmotrenom brodu.

Lekovito slano jezero Mir se nalazi na uskom kopnenom delu između uvale Telaščica i otvorenog mora. U toku ledenog doba nivo mora je znatno uvećan pa se i ova kraška depresija ispunila morskom vodom koja se danas napaja slanom vodom za vreme plime kroz stenovite podzemne pukotine. Oko jezera se nalazi kružna edukativna staza.

Telaščica pruža i mesto u kojem se možete upoznati sa autohtonom vrstom primorskog-dalmatinskog magarca. U ograđenom prostoru nalaze se potpuno slobodni a njihovoj radoznalosti i druželjubivosti nema kraja. Kasnije sam saznao da su oni silom prilike napušteni od svojih vlasnika i svoje utočište su pronašli baš tu u parku prirode nedaleko od uvale Mir. Magarci u Dalmaciji su usko povezani kroz istoriju sa stanovništvom, bili su značajan deo nacionalne kulturne baštine, sa jakom vezom tradicije i običaja.

Sama blizina parka Telaščice ostalim parkovima prirode Vranjskom jezeru i Velebitu kao i drugim nacionalnim parkovima Kornatima, Paklenici i Krki nudi i raznolikost i brzu tranziciju kojom možete posetiti i videti bar još jednu jedinstvenost Hrvatske.

Krišom i ovoga puta sam se ušuškao i ritualno prespavao kraj obale sa svim mogućim insektima u maloj simpatičnoj uvalici kraj „podvodne edukativne staze“ koja više ne postoji ali je sjajna ideja za podizanje svesti uz primenjivanje snorkelinga.

Aleksandar Bzdušok
Aleksandar Bzdušok
Avanturista, istraživač izgubljenih i pronađenih sećanja

Članci iz istih kategorija:

0 Comments

Pin It on Pinterest

Share This