Reka Soča je tipična alpska reka čiji izvor se nalazi u dolini Trente u Julijskim Alpima u severozapadnom delu Slovenije na nadmorskoj visini od 876 m. Njene pritoke Koritnica, Tolminka, Idrijca i Vipava u Sloveniji kao i reka Torre u Italiji napajaju je beskrajno smaragdnom bojom vode koja se ne menja sve do samog ušća u Jadransko more.
A. Bzdušok 14.11.2018.
Reka Soča deli svoj tok sa Slovenijom i Italijom u dužini od 137 km i predstavlja magičnu lepoticu koja je svoj put kroz Alpske predele izvajala kroz prostor između tri planine Triglav, Kanin i Jalovec-Mangrt.
Njena smaragdna boja pleni mnoge putnike ali posebno zbog njene autentičnosti i podstiče maštu avanturista i ekstremnih adrenalinskih ovisnika raftinga, kanjoninga i kajakinga na divljim vodima.
Izvor reke Soče nalazi se na nadmorskoj visini od 876 met. u Julijskiim Alpima u dolini Trente. Protiče kroz Bovac, Kobarid, Tolmin, Nove Gorice sve do njenog ušća u Jadransko more na italijanskoj strani i grada Monfalconea.
Moja poseta Soči je bila u nekoliko navrata u vidu klasičnog radoznalog turiste u kojem se polako kuvala čorbica sa različitim dodacima, pa sam u narednom dolasku okusio i jedan deo ove lepotice kroz rafting i kajak na divljim vodama.
Soča, extremna i zanosna smaragdna zavodnica je omiljeno mesto za kajakaše a kroz njeni tok nudi nekoliko različitih težinskih stepena.
Kajak je najlepši sport na divljim rekama tj. beloj vodi. Potpuno različit od vožnje na reci i moru, kajak na divljim vodama je potrebno dobro upoznati, pritom i savladati fiziku reke i upotrebiti do detalja uvežbanu tehniku koja je rađena u sigurnom i bezbednom pojasu.
Podelio bih njen najatraktivniji deo u nekoliko etapa počevši od početničkog 1-2 stepena do najzahtevnijeg nivoa 5-6 :
Čezsoča – Srpenica: ovo je mesto savršeno za obuku početnika i za porodične izlete. Kreće u Čezsoči u prelepom kamenitom ambijentu, prolazi pored savršenog kupališta i centralnog okupljališta na parkingu kod „Prijon“ kayak centra. Bez opasnih stena, sifona i nekih značajnih brzaka, ovaj deo prolazi pored Hotela Boka i poviše fantastičnog vodopada Boka koji se nadzire visoko u planininama.
Na ovoj deonici kajakaši stiču više potrebno samopouzdanje, osnovnu tehniku, glavne mere bezbednosti i rad na stabilnosti i ravnoteži.
Srpenica 1 – Trnovo 1: najpopularniji deo kajakaške populacije koja posećuje Soču. Ovo je mesto na kom se susreću svi tipovi rafting čamaca kao i dobro pripremljeni kajakaši sa završenom obukom i dobrom praksom u savlađivanju prepreka, sifona i kamenih izloženih stena.
Veoma lak pristup u reku kao i pregršt mirnih delova reke gde se možete odmoriti ili isprazniti kajak od vode ukoliko ste se prevrnuli. Deo od vodopada Boka do Srpenice 1 je u potpunosti uravnotežen i sličnih karakteristika.
Deonica između Srpenice 1 i Srpenice 2 je idealna za obuku kajaka na divljim vodama.
Staza se postepeno komplikuje i pojačava kako se približavate delu od Srpenice 2 do Trnova 1 gde Soča prelazi iz III u IV stepen.
Na Trnovu 1 nalazi se odličan porodični kamp Trnovo u blizini sela Trnovo ob Soči, ispod samih obronaka Julijskih Alpa u kojem ćete biti u potpunosti povezani sa ekipom.
Trnovo 2, Otona i Kobarid: konačno najteži deo u skali od IV,V i VI koji nije pušten za turiste ali je i najzahtevniji a to je deonica kanjona Katarakta ( Sifoni ) kojim mogu veslati samo vrlo ozbiljno spremni i iskusni kajakaši.
Vreme na reci Soča prosto leti i uvek vas vezuje za aktivni odmor i divlju prirodu. Počevši od biciklizma, paraglajdinga, planinarenja i kanjoninga ovi predeli su rođeni za avanturiste. Nalazi se u regionu do kojeg stižete asfaltnim putem za relativno kratko vreme, tokom putovanja prolazite kroz čarobne predele a kada stignete, teško da ćete imati toliko energije da sve isprobate šta vam se ponudi.
Ovakva priroda nikada ne odaje sve svoje adute, istraživanje njenih kutaka je beskonačno !
0 Comments