PROKLETIJE. ZLA KOLATA. RAVNA KOLATA

Razlog zbog kojeg lutam uvek mi je za petama. Beskorisna je moja žurba i ostvarenja na poslu kada na putovanjima uvek sebe vodim sa sobom.

A. Bzdušok | 21.09.2018.

Početkom septembra ispratili smo prognozu i iskoristili dan pred vikend da se “spustimo“ do doline Grebaje i smestimo se u predivnim bungalovima Tuzović. Potpuno nove drvene kućice sa svim onim što vam je potrebno za jedan više nego kvalitetan odmor.

Kao i svako jutro u planini za nas je osvanulo na kraju kolskog puta nakon malog zaseoka Zarunić. Pokušaj da sa đžipom “skratimo “ put nije baš ispao kako smo zamislili, pa smo višak stvari ostavili u njemu i krenuli šumovitom stazom.

Nakon par kilometara otvorila nam se dolina i usamljeni, trenutno aktivni katun Zarunica na 1250 m nadmorske visine, pa se upućujemo sa dobrom vidljivom markacijom preko kratkih grebena, useka i minijaturnih uređenih livada ka masivu Belića.

Kretajući se dolinom Bjelićkog potoka koji razdvaja padine Bora sa severne, od Bjelića sa južne strane nailazimo i do Ledene pećine i njenog hladnog izdaha iz stenovitog otvora koji se nalazi odmah kraj staze.

Nakon dva sata, polako nam se otvaraju gorostasni planinski venci koji se uzdižu u smeru jugozapad – severoistok i tri najveća stenovita planinska vrha mističnih naziva Zla Kolata (na albanskom Kolata E Keqe  2534), Dobra Kolata (Dobri Kolac ili Kolata e Mirë 2528 m n. v.) i Ravna Kolata (Podi E Kollatës 2525 m n. v.).

U prevodu na albanski jezik Mirë znači na srpskom Dobro dok Keqë znači Loše.

Na Preslopit prevoju  ili na Albanskom Qafa e Preslopit pravimo prvu značajniju pauzu za doručak i uživanje na terasnoj podlozi od busenja trave mozaično ukrašeno manjim stenama a okruženi ukrštenim grebenima i strmim padinama.

Iz doline Ćafa e Preslopit postoji dva načina da se uspenjete na Kolatu a mi se odlučujemo za direktan pravac prema prevojima između stenovitih vrhova gde prelazimo preko snežnika koji je opstao zahvaljujući položaju u odnosu na sunce. Stepenastim prevojem kroz kuloar uz povremeno manje prečanje po stenskim nazubljenim prevojima izbegavajući stenovite odseke stižemo do sedla gde se račvaju putevi za Zlu i Dobru Kolatu.

 Sedlo između Dobre i Zle Kolate zove se Dvojni prevoj / Qafa e Kollates

Zla Kolata se nalazi jugoistočno od prevoja Preslopit na nekih 800 metara.

Odlučujemo se da popnemo prvo Zlu Kolatu (2534 m) ili Zli Kolac (alb. Kolata e Keqe) koja se nalazi na samoj granici Crne Gore i Albanije . Na tom vrhu zaista uživamo u predivnom danu kroz inspirativno sceniranje i oštrenje pogleda na očaravajuću južnu stranu.

Sledeći nastavak ovog tipično kraškog pejzaža uz izbegavanje škrapa i malih kuloara bez bitnog gubljenja visine stižemo i do Ravne Kolate (Podi E Kolates na albanskom) gde nam se pruža pogled ka Valboni.

U dolini Valbone ostavljam veliki deo tereta mog uma i centriram oči iskrivljene od kontinuiranog penjanja.

Ukupno 6 sati sa svim pauzama je bilo potrebno da se obiđu oba vrha. Dve litre tečnosti sam bezuspešno raspoređivao i oblizivao celim usponom. Povratak je značajno brži i opet znatiželjno zavirujem čeonom lampom u mračnu zamagljenu provaliju Snežne pećine.

Zla Kolata u masivu Bjelič kao najviši vrh Crne Gore kao i susedni vrh Dobra Kolata koja je 10 metara niža  je za Plavljane i Gusinjane ipak od velikog turističkog značaja.

U idealnim vremenskim uslovima obilazak ove destinacije je jedno u nizu poželjnih za sve one koji imaju pristojnog planinarskog iskustva. Ne treba podceniti ove predele u kojima je magla sasvim prirodna i može vas dezorijentisati u vašoj najboljoj nameri pa se ne upućujte bez dobrog poznavaoca ove i te kako surove planinske vrleti.

Prokletije sa velikim brojem planinskih venaca imaju i različite stare nadimke kao što su Severnoalbanski Alpi , Trojanske planine, Južnoevropski Alpi dok albansko stanovništvo ih naziva “ Bjeshkete e Nemuna” što u prevodu na naš jezik znači zabranjene ili proklete planine.

Inicijator za ovaj predivan izlet bio je Nebojša iz Beograda sa kojim dugi niz godina delim različite tipove avantura.

Aleksandar Bzdušok
Aleksandar Bzdušok
Avanturista, istraživač izgubljenih i pronađenih sećanja

Članci iz istih kategorija:

0 Comments

Pin It on Pinterest

Share This