U uvali sv. Mare sa očaravajućim pogledom na plavu oazu nalazi se urušena ali posebna crkvica sv. Margarete izgrađena u periodu 15 veka. Isklesani kameni blokovi skriveni u borovoj šumici još uvek odolevaju vremenu iako krovne konstrukcije i dela zidova više nema.
Aleksandar Bzdušok 05. juni 2022

Krivudavi pravac nakon napuštanja auto puta iz Zagreba kod Žute lokve vijugavo vodi kroz šumu preko Senjske Drage. Nagoveštava već dobro poznati pogled na jadransku pučinu i meni posebno dragi otok Krk.
Usledilo je tradicionalno protezanje nogu, od parkinga do simbola grada Senja, Nehajske tvrđave odnosno kako ga zovu Nehajgrad. Ova tvrđava sagrađena je i kasnije istesana kamenim blokovima potpuno autentičnog kockastog oblika iz kojih vire puškarnice i otvori za topove. Sa platoa pored topova pruža se vrhunski pogled na otok Krk, Goli otok, Prvić, Cres i ostrvo Rab.


Cilj ove avanture jeste i poslednje nabrojano ostrvo do kojeg se stiže trajektom iz Jablanice, malog mesta podno Velebita. Pogled sa kopna preko Lukova i Stinice prema otoku Rab je zaista nezamisliv. Brutalna strana lica otoka Rab i stenovita lišajem oplemenjena površina jasno pokazuje koliko priroda može da utiče na ovako izraženu oskudnu vegetaciju.

Ali suprotna strana lica otoka Rab je vrtoglavo sasvim drugačija i kako to nije iz prvog pogleda delovalo, Rab je kako već kažu posle otoka Mljeta jedan od najzelenijih ostrva na Jadranu.
Otok Rab je smešten u Kvarnerskom zalivu okružen brojnim otocima dok sa kopnene strane ga deli nemilosrdni i gorstasni Velebit.


Sudeći po tome da kvarnerski otok Rab svoje ime pripisuje bujnoj četinarskoj vegetaciji, obradivim poljima i zavidnim izvorima pitke vode a posebno vanserijskoj botaničkoj različitosti.
Dundovo na Kalifrontu ili poznatije kao šuma Dundo, jedna je od najbolje očuvanih šuma hrasta crnike na području Hrvatske. Zasigurno najlepši deo otoka vredan je za obilazak pešice ili biciklom pa sam se tako i opredelio da ovaj zanimljivi poluotok zaštićeni šumski rezervat obiđem kombinovano.


Zanimljivo ime Dundo po nekim zapisima koristilo se još od dubrovačkog oslovljavanja starijeg gospodina, kao na mađarskom „bači“ ili na severnom delu Jadrana „barba“ venecijanskog dijalekta.
Otokom Rabom su obeležene i dve karakteristične staze poznata kao “Premužićeva staza”, nazvana po zaslužnom šumarskom inženjeru i velikom zaljubljeniku u planine Anti Premužiću. Odlično nadovezivanje na tako već poznatu Premužićevu stazu na Velebitu sa 57 km gorske vrleti .


Prva Premužićeva staza je duga 8 kilometara i to od kampa u Loparu do zaseoka Matići. Ova staza delom prolazi i kroz šumu i većim delom ne postoje izvori vode. Staza nije baš prilagođena rekreativnim biciklistima.
Druga Premužićeva staza na otoku Rabu kreće od ribarskog naselja Kampora kroz park-šumu Dundo sve do južne obale Kalifronta i zatim se vraća duž obale do poluotoka Frkanj i uvale Sv. Eufemija u dužini od 15 km. Takođe je tipična valovita šumska planinarska staza a na nekim mestima je i zahtevna čak i za dobrog brdskog biciklistu.


Staza Copo Fronte ili „zelena glava“ me je u načelu najviše zanimala sa posebnim začinskim zavlačenjem kroz manje šumske puteljke koje silaze do same obale. Arheološko–edukativna Copo Fronte staza je dužine 21 km i sadrži punktove sa tablama i objašnjenjima svakog lokaliteta.






Poluotok Kalifront nije baš kondiciono opušten za obilazak, pa sam strateški podelio obilazak na više satni prepodnevni obilazak zapadne šumske obale i drugi deo popodneva na sasvim izolovaniji deo šume i teže pristupačnoj severoistočnoj strani.
Glavni asfaltni put potpuno jasno usmerava posetioce na edukativne punktove i krajnji deo staze a ukoliko se krećete u pravcu znakova završava se na rtu Kalifront.





Mreža makadamskih puteva sa glavne staze silaze u dublju šumu pa je zbog teškog prolaska obalom neophodno da se opet vratite do glavnog puta i odaberete silazak u sledeću uvalu.
Svaka uvala za sebe je Rapska, peščano stenovita bajka. U njima sam bio gospodar plažnog carstva, u gotovo neiskvarenoj i netaknutoj prirodi. Prisustvo divljih životinja je potpuno očigledan, veliki deo izvora sa pojilištima koji su postavljeni na različitim punktovima i ograđena područja. Time se jasno vidi posvećenost ljudi na ostrvu u očuvanju ovog preostalog carstva.
Noćenje u predivnoj uvali Gožinke u kojoj sam se stacionirao i pronašao bazu za istraživanje nemam posebne reči. Sve je tako upakovano u toj peščanoj uvali, kao uporna nesanica koja me drži i sada dok pišem ove redove.




Usamljene uvale Kristofor, kao i uvala Valsika, Vela Planka i uvala Perla su započele nizanje Kalifront đerdana.
U uvali sv. Mare sa očaravajućim pogledom na plavu oazu nalazi se urušena ali posebna crkvica sv. Margarete izgrađena u periodu 15 veka. Isklesani kameni blokovi skriveni u borovoj šumici još uvek odolevaju vremenu iako krovne konstrukcije i dela zidova više nema.

Šumski rezervat nema veliku nadmorku visinu a makadamski put koji je novijeg datuma koliko mogu da zapazim izrađen je kako bi se omogućilo vatrogasnim cisternama logistički u slučaju nemilog požara.




Mediteransko bilje sa otoka je intezivno i para nozdrve a nagon dok se penjem makadamskim putevima čini ga smirujuće i lekovito.
Hrast crnika je izvanredno drvo za izradu brodova pa je tokom ranijih perioda dosta eksploatisano i samim tim se njena rasprostranost na otoku Rabu i starost fonda značajno smanjilo. Ovo drvo doseže preko 20 metra visine i može dočekati viševekovnu starost kao kod maslina i u takvom izdanju vidljivo je tek na nekoliko lokacija.




Otok Rab je ostrvo ritma peska i kamena, u kojem priroda iskazuje svoju lepotu i surovost. Obećanje dana da će uvek biti zajedno sa noćima gasi opciju lutanja sa biciklom po šumi.
Moj umor je intezivan, dajem se da bi mi malo ostalo na kraju. Imam halapljive crvene oči pune slika kojima nedam da trepću dok živim moju kolekciju.
Ne propuštam ovakve trenutke. Ovisnik sam ispucalih kapilara.
0 Comments