KANJON MEĐUREČKE RIJEKE. RUMIJA

Kanjoning je ekstreman sport sastavljen od više srodnih sportova, pomoću kojeg možete istraživati teško dostupna područja. Pre odlaska u bilo koju formaciju kanjona, potrebna je predhodna obuka koja bi omogućila savlađivanje osnovnih tehničkih veština tj. kako bi se usavršila motorika u savlađivanju vertikalnih prepreka.

Aleksandar Bzdušok , 30 septembar 2022

Vežbanje na suvoj prirodnoj ili veštačkoj steni sa uslovima koji su idealni mogu da u osnovi pomognu penjaču-planinaru da kasnije u pravim izolovanim ekstremnim sredinama u kojim se nalaze kanjoni, vlažni i klizavi tereni, buka, hladnoća i vlaga i odsustvo svetla budu koncentrisani i usmereni i na druge stimulanse.

Oni koji steknu rutinu u korišćenju sigurnosne opreme sa odsustvom straha i koji steknu samopouzdanje i počnu da veruju u sebe i svoje veštine  mogu zaista da uživaju u spektakularnim krajolicima kanjona i da istražuju takvu netaknutu prirodu.

Jedna od veština koju bi svako trebao usavršiti pre bilo kakve avanture u zahtevnijim kanjonima je svakako abseiling, kao neka osnovna umetnost satkana od nemačke reči koja znači  „konopac dole “.

Abseiling je kontrolisano spuštanje niz stenu ili planinu pomoću užeta i ovu tehniku koriste penjači, speleolozi, planinari i svi koji rade na tehničkim i industrijskim poslovima na visinama.

Takođe ova tehnika je zastupljena kod spašavanja povređenih osoba odnosno planinara kao i kod stena za sportsko penjanje. Ukoliko je procena penjača da je slobodno spuštanje niz deo stene opasan i nemoguć bez užeta, pristupa se osiguravanju mesta i postavlja sidrište. Trenje statičkim užetom prilikom spuštanja se temelji i na iskustvu, sigurnosti, zahtevnosti i težini prepreke.

Ovaj uvod i jeste iz tog razloga što se vrlo često dešava da kanjoni kreću baš ovakvim načinom silaska, iz jedne obične šetnje dolazi se do mesta gde nepostoji vreme za uvežbavanje.

Kanjon Međurečki potok ili Međureč, nalazi se na obroncima planine Rumije, na nekoliko kilometara od grada Bara u Crnoj Gori. Dužine je oko 2 km ali je zbog količina vode izuzetno atraktivan i u letnjim mesecima.

Do njega se stiže starim putem ka Skadru u Albaniji smeru ka selu Međureč. Od parkinga potrebno je pešačiti oko 20 minuta do samog ulaza u kanjon kojeg oslikava vodopad oko 30 metara visine.

Uz dosta ozbiljnih vodopada i vertikala obraslih mahovinom na tako maloj dužini kanjona, mogu reći da se ovaj kanjon zaista svrstava po lepoti u prvih pet koje sam posetio. Prelepe kadice sa zelenom vodom, mesta gde se može skočiti u duboke bazenčiće i nezgodni previsi daju pečat ovoj lepoj avanturi koja je trajala nešto manje od 5 sati.

DCIM\101GOPRO\GOPR5081.JPG

Od opreme za bezbedan kanjoning potrebno je pripremiti:

Izdržljive cipele ili duboke čizme za kanjoning koje imaju dobro prijanjanje po klizavoj podlozi (koristim par godina unazad Bestard canyon guide čizme)

Neoprensko odelo, najbolje se pokazalo iz dva dela i debljine do 5 mm eventualno sa protektorima na kolenima.

Zaštitna kaciga koja vas štiti od eventualnog odronjavanja kamenja sa stena ili prilikom proklizavanja i padova.

Neoprenske radne rukavice su poželjne jer imaju bolji grip odnosno prijanjanje po stenama.

Statičko uže se najbolje pokazalo u opterećenjima u kanjoningu u uslovima vlage prilikom abseilinga.

Dinamička užad su upotrebljiva kod uspona radi osiguravanja padova i njenog amortizovanja.

Vreća za užariju vam pomaže da vam obe ruke budu slobodne prilikom prolaska kroz kanjon jer deo opreme je najlakše nositi na leđima.

Vodootporna torba ili suva vreća  za smeštaj ostale opreme za koju je neophodno da se sačuva od vlage dokumenti, fotoaparati, perva pomoć i ostalo.

Descender kontroliše spuštanje planinara niz uže.

Sigurnosni pojas je obavezan deo kanjoning opreme. Mala deca i mršave osobe potrebno je da koriste i pojas na grudima.

Karabiner nekoliko komada je neophodno uvek imati kod sebe. Vrlo često nekom ispadne neki deo sigurnosne opreme i ovo može da bude dobra zamena a ujedno uvek ima neki deo opreme koji treba prikačiti ili osigurati.

Pribor za prvu pomoć

Aleksandar Bzdušok
Aleksandar Bzdušok

Članci iz istih kategorija:

0 Comments

Pin It on Pinterest

Share This