Identifikacija opasnosti i odabir prave staze u turno skijanju je vrlo često od presudnog značaja i teško da se može naučiti iz uđžbenika i video prezentacija.
A. Bzdušok | 07.02.2020.


Jedan od najučinkovitijih načina kretanja sa skijama do vrha planine ukoliko nemate mogućnost da koristite žičare je svakako turno skija sa specijalnim kožama koje sprečavaju proklizavanje.

Zadnje dve decenije, napravljen je ogroman iskorak u samoj proizvodnji opreme i prava revolucija u olakšavanaju prepreka, od korišćenja skija kod kretanja uzbrdo i kod samog skijanja van staze. Za turno skijanje potrebno je da imate alpske skije koje su lagane za duže uspone, a dovoljno čvrste, široke i stabilne za silazak sa brda van staze.


Gledajući fotografije vrhunskih skijaša u dubokom snegu mogu da zapazim jednu sasvim drugačiju filozofiju u odnosu na turno skijanje. Naizgled sve je slično ali se da primetiti da oprema za turno skijanje mora biti laksa i komfornija.


Duge skije koje su široke i dosta teške za nošenje uzbrdo, zamenjuju lakše i uže. Sa takvim lakšim skijama imate malo manje učinkovanosti u skijanju u puderu, jer nemaju svoju težinu ali je sveobuhvatno ova definicija mnogo bolja u krajnjem ishodu uživanja gore-dole na krajnjem završetku dana. Kod višednevnih turno akcija dolazi do izražaja minimalizovanje opreme, rentabilnost i procena količine hrane i vode, dodatne opreme.

Početkom februara, u organizaciji Društva iz Slovenije i planinarskog vodiča Borisa Strmšeka posetili smo Nockberge. Ovaj put namera mojih saputnika Djordjeta i Mihajla je učestvovanje na spektakularnom višednevnom turno skijanju i obuci za spašavanje u slučaju lavina, pretrage unesrećenih i korišćenja lavinske opreme.



Smeštaj je bio u planinarskom domu na visini od 1720 met Dr Josef Mehrl – hütte (selo Schönfeld u blizini skijališta Innerkrems u Austriji ).


Planine Nockberge nalaze se u zapadnom planinskom vencu Gurktaler Alpima u delovima Koruške, Salzburga i Štajerske sa više od 15 vrhova preko 2000 met.



Pre samog dolaska u Nockberge nekoliko dana je bilo jakih vetrova i na dan kada smo stigli imali smo potpunu idilu i 4 vrhunska sunčana dana sa sasvim dovoljno novog snega.

U nekoliko dana popeli smo 8 vrhova i prešli ukupno oko 40 km . Nekoliko značajnijih bi naveo.
Uspon na Seenock 2260 met
Uspon na Schilchernock 2266 met
Uspon na Große Königstuhl 2336 met

Ovo je bila odlična proba opreme koju smo kompletirali za ovakvu svakodnevnu aktivnost. Pod potpunom opremom spakovanoj u rančeve mogli smo testirati trenutnu izdržljivost i pod fizičkim i psihičkim opterećenjem.

Sve staze u okruženju su sasvim prilagođene kako za početnike tako i za one sa dovoljno iskustva u skijanju u dubokom snegu. Različiti kvaliteti snega i leda nas je pratilo svih dana.

Imali smo situacije od čistog leda koje je prethodno pripremio i “olizao” jak vetar na samim vrhovima do dubokog powdera za koje smo se grabili ko će pre da ih “obeleži”. Identifikacija opasnosti i odabir prave staze u turno skijanju je vrlo često od presudnog značaja i teško da se može naučiti iz uđžbenika i video prezentacija.


Korišćenje lavinske opreme je bio obavezan i zanimljiv deo obuke prilikom koje su učesnici mogli probati sonde, lavinski primopredajnik, lopate i način iskopavanja unesrećenog skijaša.


Kroz niz zanimljivih večernjih predavanja i prikaza filmova i slika koje smo pravili na dnevnom nivou ovaj vid obuke je potreban svakome ko želi da se što pre pravilno usmeri za ovaj sve popularniji sport na svetu.

Iako se turno skijanjem bavim nekoliko godina unazad, tačnije od 2014 g uvek se može nešto novo naučiti i primeniti, a najviše mi je odgovarala mogućnost da nakon više satnog uspona isprobam i uvežbam veštinu skijanja u dubokom snegu.





Još jednom hvala Borisu Strmšeku međunarodnom planinskom vodiču sa licencom UIMLA-e za preneto neprocenjivo iskustvo i dopunu i utvrđivanju već ranije stečenog iskustva.



Link ka Društvu Strmina iz Slovenije https://www.drustvo-strmina.si/vodniki
Smeštaj u Nockberge možete pronaći na sledećem linku:
https://www.alpenverein.at/drjosefmehrlhuette
Mali vodič kroz odabir opreme za backcountry ili turno skijanje
Prva stvar koju bi trebalo kanalisati prilikom odabira opreme za turno skijanje je vezano za vašu trenutnu osposobljenost .
Potrebno je napraviti nekoliko iskrenih i specifičnih teza koje će vam pomoći oko odabira prave opreme. Ono što može da pomogne u prvoj fazi suženja oko izbora opreme za turno skijanje za vas jeste sama specifičnost terena gde ćete koristiti najčešće opremu.
Takođe potrebno je napraviti kompromis u vremenu koje ćete provesti na planini. Velika je razlika između nekoliko skijaških vikenda i ponekog spusta po dubokom snegu ili češći i višednevni redovni boravak na planini. Svakako je olakšano kada živite u blizini ski resorta ili planine pa nemate nikakav vremenski problem da budete svaki vikend na planini .


Naravno da i sama skijaška veština utiče na sam odabir opreme pa nije isto da li ste uvežbani na pripremljenoj stazi ali zato nikada ne idete van staze ili ste stručnjak i imate sate i sate na različitim tipovima podloge i sebe smatrate expertom i uglavnom se trudite da svaki trenutak vozite van uređene staze.
Teške skije svakako su za višednevne ski touring akcije samo opterećenje. Turno skijanje se uglavnom odvija po neoznačenom terenu van skijališta i moze trajati više uzastopnih dana. Kroz ovaj vid izbegavate skupe usluge skijališta ali ste prinuđeni na ozbiljniju logistiku i sposobnost orijentacije u prostoru kroz pronalaženje pravilne rute izbegavajući lavinasta područja. Od opreme koju većinom ne nose standardni skijaši, koristi se planinarska oprema, cepin, dereze, uže, rančevi sa svom opremom za spašavanje u lavini (sonda, lokator, lopata, prva pomoć).


Penjanje uz planinu sa skijama čini veliku prednost u odnosu na klasične planinare u zimskim uslovima jer ne dolazi do propadanja u dubokom snegu a i prilikom povratka sa planine, neuporedivo ste brži na skijama po dubokom snegu.
Pancerice za turno skijanje su lakše od standardnih skijaških i daleko su udobnije sa dosta praktičnih rešenja za brzo raskopčavanje. Turno vezovi su takođe mnogo lakši od skijaških vezova sa rešenjima koja nude pancerici stabilni prednji deo a slobodnu petu kako bi se moglo što lakše penjati uz menjane ugla.



Turno skija je u mnogome slična alpskoj, ali poseduje posebne vezove za lakše oslobađanje pancerice i poseduje adaptere za posebne kože koje se postavnjaju prilikom uspona na planinu. Naravno i težina se razlikuje.
Spisak opreme za ski turno akcije bazirane na par dana boravka u prirodi :
OSNOVNA TEHNIČKA OPREMA :
- Skije ili splitboard
- Udobne lagane pancerice za turno skijanje
- Štapovi koji se mogu rasklopiti
- Zaštitne naočare su UV zaštitom
- Zaštitna lagana kaciga
- Kože za penjanje (mešavina kozijeg mohera i sintetičkog najlonskog pliša)
- Vosak za kožu i plastični strugač za led
- Dereze klasične ( koriste se lagane aluminijumske )
- Dereze koje se kače na skije (obavezna oprema kada je zaleđena podloga)
- Primopredajnik za lavine
- Aluminijumska lopata za sneg na rasklapanje
- Sonda
- Ranac ( najbolje rešenje je sa vazdušnim jastukom u slučaju lavine )
- paket za preživljavanje
- Višenamenski sat ( poseduje I visinometar )
- Fotoaparat sa rezervnim baterijama
- Radio stanica
- Mobilni ili satelitski telefon zbog izolovanosti mesta
- Novac u gotovini
- Zviždaljka
- signalno ogledalo
- cepin
- mapa i navigacioni uređaj, dobro je imati i nezavisan kompas
- krema za sunčanje i zaštita za usne
- čeona lampa sa rezervnim baterijama (držati blizu tela zbog hladnoće)
- upaljač
- termos sa duplim zidom ili izolacijom
- komplet za servis skija
- nož ili vešenamenska alatka
- jaka lepljiva “smrt” traka
- aluminijumska folija
ODEĆA
- perjana jakna i prsluk
- dva para rukavica (jedne lagane tanje i deblje )
- osnovni slojevi (sintetički ili najbolje vuna 3 para)
- softshell (srednji izolacioni sloj)
- goretex vodonepropusna jakna
- dugačke helanke od vune
- goretex pantalone sa cibzarom sa strane za ventilaciju
- kapa tanja i deblja ili traka- marama za glavu – Buff
- kačket za sunčane dane
- čarape (najbolje tanje i srednje duboke i vunene )
- kamašne za dubok sneg
- toaletni papir
- vreća za đubre
- dezinfekcijsko sredstvo za ruke , vlažne maramice
- mali peškir
ISHRANA I HIDRATACIJA
- hrana na dnevnom nivou (sendviči )
- energetska hrana (pločice, gelovi, grickalice)
- dodatna količina tečnosti za hidrataciju ( 3 litre po danu se meni lično pokazalo kao dovoljno) u plastičnoj boci koja se može presovati zbog mesta u rancu
- termos boca za tople napitke
0 Comments