Moja misija u obilasku toka kanjona reke Vjose nije bila spasilačkog karaktera iako bih svakako delio mišljenje ljudi lokalaca koji se sve više sa razlogom brinu o sudbini njihovog autentičnog krajolika.
Aleksandar Bzdušok , 30.05.2022






Tok reke Vjosa ili Aoos-a je smešten u prekograničnoj oblasti Albanije i Grčke a smatra se jednim od poslednjih divljih tokova na tom području. Sa brojnim pritokama koje se slobodno ulivaju bez netaknutog sliva čini ukupno 270 km čiste divljine i slobode koju možete osetiti kroz jedinstveni ekosistem.
Put reke Vjose stvara dinamični spoj pritoka i svojim vijugavim meandrima, ispresecanim rečnim oazama, zavodljivim kanjonima i jezerskim mrtvajama uspeva da netaknuta sa Grčkih planina, pronađe put do Jadranskog mora.



Izvor reke Vjosa se nalazi na grčkoj teritoriji u okolini sela Vouvoussa u planinama Pindus, nakon 80 km svog toka ime Aoos menja u Vjosu i oblači najlepšu svečanu odoru kako bi zasenila i zapljusnula kamenite predele Albanije.
Na Albansku teritoriju reka ulazi kod mesta Čaršove i putem ka severozapadu prolazi kroz gradove Permet, Kelcire, Tepelene, Memalijaj, Selenicu i Novoselo. Kroz svoje putešestvije stiže do Jadranskog mora blizu Valone.





Ovo je zaista reka koja svojom lepotom, snagom i obiljem vode može da bira kuda će proći.
Nemërçka su planinski lanaci između Përmeta i okruga Gjirokastër, koji prati smer severozapada prema jugoistoku.





Visok vodostaj Vjose tokom proleća omogućuje obilje avanturističkih sportova, najraspostranjenijih rafting i kajak tura koje vas direktno vode u grotlo divljine. Neznam za nešto uzbudljivije od brze reke dok pokušavam da je prestignem u kajaku i savladam prepreke i bukove koji me preskaču kao od šale.





Pored reke Vjosa u Albaniji je poznat i kanjon reke Osumi koji spada u jedan od najlepših predela Albanije, a najveći deo avanturističkih agencija vodi turiste od mosta Hamulli pa sve do mosta Çorovoa. Nizovi vodopada, procepa sa zanimljivim i živopisnim kanjonima privukao me je kako bi u budućnosti isplanirao i napravio kompletnu kajak avanturu celim tokom ovih reka ali naravno u kajaku za divlje vode.





Ovaj kutak sveta vredi posetiti i uživati u njenim netaknutim i neiskvarenim vrednostima. Albanija je zemlja koja pored prirodnih lepota nudi mnogo toga kao nijedna zemlja u okruženju.
Vjosa kao noseća perjanica sa titulom slobodne divlje reke u Evropi upravo vodi borbu za oslobađanje od suludih projekata malih hidrocentrala. Tri pritoke Vjose i to reka Langarica, reka Štika i reka Čaršova su već okupirana branama.


Maja e Papingut (2.482 m) je stenoviti vrh planinskog grebena i najviša tačka Nemërçkë koji daje pravu perspektivu reke Vjosë .



Borba i kampanja trenutno traje a 40 predviđenih mikro hidrocentrala su na stolu budućih odluka interesnog lobija, koji će na žalost odlučivati o sudbini ovog neprocenjivog parka prirode..
Međunarodne grupe za zaštitu prirode kao što su EcoAlbania, RiverWatch i EuroNatur sve učestalije predstavljaju javnosti na potencionalnu ekološku katastrofu koja bi mogla uslediti ako ostane nezaštićena a sve u cilju podizanja svesti lokalnog stanovništva koji mogu imati zadnju reč ukoliko se na vreme stane na put ugrožavanja biodiverziteta ovih prostora.




0 Comments